Case dla e-marketera

Case dla e-marketera

Jakie narzędzia komunikacji internetowej można wykorzystać przy wprowadzeniu nowego blendera ręcznego?

 

Internet w obecnych czasach daje  dużo możliwości  do promowania nowych produktów  i są  dużo różnych narzędzi  dla tego. Ale najpierw musimy zastanowić się nad dwoma ważnymi pytaniami:

 

  • Jaki mamy budżet kampanii reklamowej?
  • Na jaką skalę chcemy promować ten produkt?

 

Te dwa pytania są bardzo powiązane między sobą i mają istotny wpływ na nasze następne kroki. Dalej musimy określić naszego potencjalnego klienta. W naszym przypadku zamierzamy wprowadzić nowy blender ręczny i od tego musimy zacząć. Zastanówmy się dla kogo jest przeznaczony ten produkt, jaką płeć ma ta osoba, ile ma lat, gdzie mieszka, jaki ma charakter, zachowanie, nawyki, z czego korzysta, pracuje lub nie pracuje oraz wszystkie inne cechy które pomogą zrozumieć naszego klienta. W taki sposób można segmentować naszych klientów i  na podstawie tych danych z odpowiedniego segmentu stworzymy “personę”. Tworząc personę, szczególnie na początku działalności, łatwiej jest formułować komunikat tak, jakbyśmy pisali bezpośrednio do konkretnej osoby. Wyobraźmy sobie, że z grupy docelowej  wybieramy reprezentanta w postaci naszego idealnego klienta. Niech będzie nim Weronika Bujak,  która jest zamężna, ma małego dziecka i obecnie nie pracuje ponieważ jest na urlopie macierzyńskim. Weronika mieszka w Krakowie, ma 25 lat, wykształcenie ma wyższe. Ponieważ jej dziecko jest niemowlęciem, ona nie ma czasu na zakupy offline, a informację dotyczącą produktów szuka w internecie(Facebook, Instagram, YouTube, różne blogi ). Weronika jest ambitną kobietą, zamierza podczas urlopu nauczyć się angielskiego, przeczytać 5 książek o tematyce rozwoju osobistego, schudnąć 7 kilogramów, ale teraz najbardziej ważne dla niej  jest nauczyć się gotować dania dla małego dziecka. Z tego powodu ona ogląda filmiki na Youtube, czyta różne blogi  dotyczące tego tematu.

Są dużo narzędzi, które pomagają stworzyć “personę”, w naszym przypadku wykorzystaliśmy “xtensio.com”:

 

 

Z osoby, o której niewiele wiemy, stworzyliśmy Weronikę, kobietę, której problemem jest brak czasu i ten fakt, iż jeszcze nie umie gotować  smaczne i pożywne dania dla swojego dziecka oraz nie wie, co może jej w tym pomóc. Wczuwając się w sytuację Weroniki łatwiej jest dopasować nam ofertę do takiej osoby. Wiemy, że prawdopodobnie będziemy mieć z nią ograniczony kontakt. Jeśli chcemy dotrzeć z ofertą i do takiej Weroniki – musimy zastanowić się co ją martwi, jakie są jej problemy i jak my możemy jej pomóc i wybrać do tego odpowiedne komunikaty. Zazwyczaj sprzedaż nie jest po prostu sprzedażą jakiegoś produktu, a jest rozwiązaniem problemu klienta przez ten produkt.  Teraz już jesteśmy na krok bliżej  do odpowiedzi na nasze główne pytanie, ale najpierw  zastanówmy się gdzie są nasze “touchpoints”  z tym klientom.

Poniewaz Weronika spędza dużo czasu w internecie i to jest dla nas szansa.  Możemy zacząć od komentowania  na blogach lub fanpagach przez profile fejkowe w taki sposób, żeby to nie wyglądało jako reklam, na przykład pod postem z przepisem na danie dla dziecka skomentować “ bardzo fajny przepis, ale nie wiem jak to przygotować”  czyli “przy pomocy  czego  można  to przygotować?”. I teraz jest  ważne nie przegapić moment  gdy ktoś napisze  na przykład “a czy może  ktoś polecić dobry blender ręczny dla tego?” i wysłać jako odpowiedź plik do naszej oferty nowego blendera ręcznego.  Taki komunikat jest prosty, tani i nienachalny. Inne podejście może być współpraca z influencerem, w naszym przypadku osoba, która prowadzi popularny kanał na YouTube na przykład o tematyce przepisów na posiłki dla dzieci.  Można również uruchomić kampanię promującą wideo, wzbogaconą o elementy interaktywne. Za pomocą takiej formy reklamy można kierować odbiorców bezpośrednio do produktów i podawać informacje przybliżające użytkowników do realizacji zakupu.

W przypadku gdy potencjalny klient jest już zainteresowany w nabyciu blendera ręcznego możemy wykorzystać takie narzędzia jak Google Ads i Facebook Ads i promować ten produkt do określonych osób, które posiadają wymaganymi dla nas cechami. Również można wykorzystać remarketing.

Jeżeli chodzi o kliencie lojalnym możemy wykorzystać newsletter lub mailing. Aby w taki sposób dotrzeć do klientów istnieją dużo różnych narzędzi, na przykład możemy wykorzystać “Freshmail”.

Także warto zwracać uwagę i na otoczenie naszego potencjalnego klienta, w przypadku Weroniki wiedząc, że ona jest otwarta na marketing szeptany, możemy też wpływać na jej decyzję o zakupie na przykład przez męża, przyjaciół, znajomych, więc musimy zastanowić się jakie komunikaty możemy wykorzystać dla tego.

Podsumowując, można powiedzieć, iż można wykorzystać różne kanały i komunikaty, nawet reklamę wirusową i trendy, można wybrać jakiś dokładny komunikat czy zastosować wszystkie możliwe warianty jednocześnie. Taki przykład pokazuje że mamy dużo różnych możliwości i rozwiązań, wszystko zależy od strategii, celów kampanii reklamowej, zasięgu i koniecznie budżetu. To jest podstawową rzeczą i jak już było wyżej napisane ma istotny wpływ na nasze następnie kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *